Sprievodca meditáciou pre tých, ktorí nemeditujú
Meditácia je už dlhý čas známa pre svoje blahodarné účinky na myseľ. Ako potvrdzuje lekársky výskum, táto aktivita pozitívne ovplyvňuje mozgovú aktivitu a doslova mení Váš mozog v reálnom čase. Jej podoba môže byť ľubovoľná – pre niekoho funguje ľahnutie na trávu a pretriedenie myšlienok, zatiaľ čo ostatní preferujú iný prístup. Bez ohľadu na formu, meditácia ako spôsob relaxácie umožňuje ľudom pretriediť myšlienky a prinavrátiť nafúknuté proporcie stresu a iných strachov do pôvodnej veľkosti.
V dnešnej uponáhľanej dobe, kedy každý niekam uteká, sa iba málo ľudí pozastaví, spomalí a je sebou samým. Byť zaneprázdneným je chronická návykovosť a meditácia je istým spôsobom, ako ju poraziť. Pravdou však je, že táto aktivita nie je (azda prekvapivo) príliš rozšírená a ak aj Vy patríte medzi tých, ktorí s ňou nemajú žiadnu skúsenosť, tento článok bude presne pre Vás. Meditácia sa môže skladať z nasledujúcich častí.
Spravte si pohodlie
Prvým krokom k meditácii je nájdenie pozície, ktorá Vám vyhovuje, a ktorú si Váš mozog asociuje s relaxáciou. Pre niekoho to môže byť obyčajné sedenie, pre iného sedenie s prekríženými nohami či na podložke. Voľba je na Vás. Avšak, keďže väčšina ľudí si spája prácu a stres so sedením, pre začiatočníkov sa odporúča poloha ležmo.
Radujte sa zo svojho okolia
Jednou z hlavných podstát meditácie je vedieť si vychutnať daný moment a tešiť sa z maličkostí okolo seba. Na prvý pohľad triviálna aktivita ako podrobné skúmanie kvetiny počas prechádzky v parku Vám umožní zmeniť pozornosť a pomôcť eliminovať ťažkosti dňa či iné starosti. Nemáte počas zimných mesiacov prístup k prírode? Nevadí. Môžete preskúmať obrázok alebo niesť v hlave mentálny obraz vysnívaného miesta, nech už je ním čokoľvek. Ide o všímanie si maličkostí, ktoré by ste inokedy prehliadli a vedieť sa z nich radovať.
Sústreďte sa na dýchanie
Po tom, ako si začnete uvedomovať svoje okolie, zapojte do hry dýchanie – ďalší z esenciálnych komponentov. Uvedomelé dýchanie harmonizuje Váš parasymaptický a sympatický nervový systém a indukuje relaxáciu. Ak sa vedome sústredíte na dýchanie, nemáte priestor na myslenie na more ťažkostí čí iných vecí visiacich na rozume.
Pocit vďačnosti
Ďalším užitočným nástrojom je sústredenie sa na vďačnosť. Prejavte vďačnosť za veci, ktoré Vás v živote stretli a pomohli dostať tam, kde ste teraz. Pomôcka – môže to byť zdravie, rodina, priatelia, pracovné príležitosti alebo čokoľvek iné. Pravdou je, že ak sa cítime byť vďační, vo vedomí neostáva priestor na strach.
Vizualizácie
S veľkou pravdepodobnosťou máte vo svojom živote nejaké ciele. S technikou vizualizácie je možné cestovať v čase a preniesť sa do doby, kedy ste si ich už splnili. Ide o vizuálne predstavovanie si splneného gólu presne podľa Vašej predstavy a získanie pocitu, ktorý by ste dosiahnutím cieľu získali.
Záverom
To je všetko. Vyskúšajte jednotlivé kroky a možno si meditovanie zamilujete aj Vy. Ďalším zo spôsobov ako si po práci oddýchnuť je sledovanie športu alebo dokonca vsadenie si na výsledok (napríklad prostredníctvom http://extra.bet365.com/news/sk/). V princípe ide o rovnaký fenomén ako pri meditácii – na chvíľu Vám umožní stratiť sa v myšlienkach a odreagovať sa od každodenného zhonu.