Ako z alkoholu nepribrať?

Je všeobecne známe, že alkohol nie je veľmi zdraviu prospešný. No všetci dobre vieme aj to, že počas sviatočného obdobia pár pohárikov padne viac ako vhod. Človek je príjemne uvoľnený, a čo je dobré na psychiku, nemôže byť predsa až tak zlé pre telo. Čo si však počnúť, keď chceme myslieť na štíhlu líniu a o alkohole sa traduje, že pôsobí ako kalorická bomba?

Ako z alkoholu nepribrať?
Ako z alkoholu nepribrať? (Foto: PR)

Určite ste už počuli o prázdnych kalóriách, ktoré alkohol obsahuje. Žiaľ, to že sú prázdne, neznamená, že vlastne nemajú žiaden vplyv na telo. Nie je to ako s prázdnym pohárom, ktorý treba doplniť… Prázdne alebo slepé kalórie, ako sa im inak hovorí, sú síce zdrojom energie, no inak telu nedodávajú žiadne iné výživné látky, ako napríklad minerály či vitamíny.

Čo sa deje s telom po požití alkoholu?

Alkohol pri chudnutí spomaľuje metabolický proces. Telo ho vníma ako toxický, a preto sa chce alkoholu čím skôr zbaviť. Pri procese odbúravania prázdnych kalórií, sa brzdí spaľovanie tukov z bielkovín a sacharidov. Dobrou správou je, že keďže je pečeň plne zamestnaná odbúravaním toxických látok, čo je prioritou, neukladá tuky ako obvykle. Z alkoholu si teda v priemere odnesieme len 5% tukov, s čím sa dá žiť, pokiaľ nie sme chorobní notorici a neraňajkujeme zopár pohárikov pálenky.

Ako piť a nepribrať?

Z alkoholu síce priamo až tak nepriberáme, no nedá sa povedať, že by pozitívne pôsobil na našu snahu schudnúť. Prezradíme vám teda zopár trikov, ako telo „okabátiť“, aby aj po požití alkoholu fungoval metabolizmus, ako má. Jednou z overených metód je striedanie alkoholických nápojov s nealkoholickými, ideálne s minerálkou alebo vodou. Môžeme to nazvať aj „brzdenie“ alkoholu, čo hovorí samo za seba. Určite oceníte aj to, že na ďalší deň sa vám bude vstávať oveľa ľahšie, pretože táto metóda pitia pôsobí blahodarne aj na „opicu“, čiže zmierni ranné bolesti hlavy a celkovú malátnosť, ak ste si deň predtým dopriali, čo vám hrdlo ráčilo. Ďalším dobrým trikom je podávať alkohol postupne. Naučiť sa radšej ho srkať, ako piť poháre hore dnom. Vtedy sa s ním vie telo ľahšie vysporiadať. Pre dámy, ktoré holdujú sladkým kokteilom, odporúčame siahnuť po light verzii ich obľúbeného drinku. Svoju úlohu zohráva nielen kvantita, ale aj kvalita požitého alkoholu. „Pre nás v KOFT-e je nesmierne dôležité prinášať ľuďom nielen kvalitný alkohol, ale takisto ich posúvať v smere zodpovednej zábavy a hlavne zodpovedného vychutnávania si života,“ vysvetľuje Ing. Martin Lešo z KOFT.

Sto ľudí, sto chutí, sto druhov alkoholu

Nápojov, ktoré majú silu nás omámiť, je nespočetné množstvo. Líšia sa intenzitou omámenia, čiže obsahom alkoholu, chuťou, vôňou, farbou. Každý holdujeme niečo inému, no aby sme boli konkrétnejší, spomenieme pár konkrétnych druhov alkoholu, aby ste mali jasnejšiu predstavu o ich vplyve na metabolizmus. Pivo má napríklad od 125 do 200 kalórií, pohár bieleho vína 105 kcal, červeného iba 85. Niektoré druhy vína naviac obsahujú vitamín C a pivo je zas zdrojom vitamínu B. Labužníkov tvrdého alkoholu bude určite zaujímať, že jedna vodka dodá telu 96 kalórií, tequila 97 a whiskey 105kcal.

Nesporné výhody pre pánov

Lahodnej whiskey väčšinou holdujú páni a práve u nás na Slovensku sa prišlo na to, prečo mužskému pokoleniu môže tento destilát tak chutiť. Niektoré druhy alkoholu pomáhajú mužskej potencii a whisky ja na vrchole tohto rebríčka. Obsahuje vysoký podiel vitamínu B3, niacínu, ktorý v tele vytvára sexuálne hormóny estrogén, progesterón či testosterón. O dôvod viac si pripiť páni, súhlasíte?

Nepreháňajte to s alkoholom, ani s ničím iným

Poďme ale späť ku kalóriám. Momentálny trend, ktorý prezentuje neprirodzene štíhle modelky, nie je vôbec zdravý pre mladé, ľahko ovplyvniteľné dievčatá. Aj preto vznikla úplne nová psychologická porucha – drankorexia. Vznikla spojením slov drunk = opitý a anorexia, čo je porucha príjmu potravy. Drankorexia je ochorenie, ktorým trpia najmä mladé ženy, ktoré žijú aktívnym spoločenským životom a chcú byť „krásne“ štíhle. Keď sa chystajú na párty, celý deň nejedia, aby potom mohli s čistým svedomím prijímať kalorický alkohol. To, že celý deň nejedia, zároveň pomáha v tom, že alkoholický nápoj rýchlejšie stúpa do hlavy a nemusia ho vypiť až tak veľa, čím sa dostávajú do začarovaného kruhu, pretože na ďalší deň, vďaka alkoholu na prázdny žalúdok, nemajú chuť do jedla.

Vychutnávajte život plnými dúškami

Dúfame, že týmto článkom sme vyvrátili isté mýty, ktoré sa okolo alkoholu a kalórii šíria. Vôbec to s jeho kalorickým objemom nie je také tragické, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a pri zdravej životospráve a pravidelnom pohybe, alkohol raz za čas nemá negatívny vplyv na váhu ani stav metabolizmu. A keď to nebodaj v daný večer jednoducho preženiete, vyrazte na diskotéku a tam alkohol poriadne vytancujte, ešte sa pri tom aj skvele zabavíte. Na zdravie vážení!

Text: PR

Ohodnoť